Втора победа на сениорките во квалификацискиот циклус

Втора победа на сениорките во квалификацискиот циклус

Женската сениорска репрезентација забележа клучна победа во квалификацискиот циклус за обезбедување бараж натпревар за СП 2019.

Вечерва Македонија беше поуспешна од репрезентацијата на Исланд со резултат 29:21, на полувреме 16:10.

Репрезентацијата одигра одлично прво полувреме, цврстата игра во одбраната и ефикасноста во нападите и донесоа резултатска предност од 6 погодоци.

Во второто полувреме репрезентацијата ја одржуваше својата предност за конечни 29:21 во наша корист.

Листата на стрелци ја предводеше Сара Ристовска со 9 постигнати погодоци, потоа Јована Саздовска со 7 погодоци, додека за репрезентацијата на Исланд најефикасни ракометарки беа Арна Палсдотир и Роса Стефансдотир со по 5 погодоци.

Официјален записник од натпреварот.

Ракометната федерација Ве поканува повторно да дадеме подршка на нашата сениорска репрезентација во дуелот против Турција, кој ке се одигра утре во 20:00 часот во СЦ Борис Трајковски.

 

Фото: Гол.мк

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за