Наши пријатели

Втора победа на Младинките против Бугарија

Женската младинска репрезентација забележа втора победа против репрезентацијата на Бугарија во вториот пријателски натпревар одигран во салата “Автокоманда”.

Денес Македонија беше поуспешна од репрезентацијата на Бугарија со резултат 31:26, на полувреме 15:11. Почетокот на натпреварот започна успешно за Бугарија и поведоа со 1-3, потоа Македонската репрезентација ја презема контролата врз играта и резултатот, поведовме со 6-4, водството до крајот на полувремето беше зголемено за конечни 15:11.

Во второто полувреме репрезентацијата ја одржуваше својата предност за на крај да бидеме поуспешни од Бугарија со резултат 31:26.

Официјален записник од натпреварот

Листата на стрелци ја предводеше Јана Калајџиевска со 9 постигнати погодоци, потоа Јована Кипријановска со 5 погодоци, додека за репрезентацијата на Бугарија најефикасна ракометарка беше Маслева Марија со 5 погодоци.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright