Успешен старт во квалификацискиот циклус за сениорската женска репрезентација

Успешен старт во квалификацискиот циклус за сениорската женска репрезентација

Репрезентацијата на Македонија со победа ги започна квалификациските натпревари за обезбедување бараж натпревар за пласман на СП 2019.

Во првото коло репрезентацијата на Македонија поуспешна од репрезентацијата на Азербејџан со резултат 41:22, на полувреме 18:08.

Сениорките уште во првото полувреме со успешната игра во нападот стекнаа резултатска предност од 10 погодоци.

Во второто полувреме репрезентацијата ја одржуваше својата предност за на крај да бидеме поуспешни од Азербејџан со резултат 41:22.

Официјален записник од натпреварот.

За репрезентацијата на Македонија листата на стрелци ја предводеше Сара Ристовска со 11 погодоци, потоа Јована Саздовска со 5 погодоци, за репрезентацијата на Азербејџан најефикасна ракометарка беше Танкаскаја Марина со 6 погодоци.

Следен натпревар на Македонија е утре во 18:00 часот против селекцијата на Исланд.

Ракометната Федерација Ве поканува повторно да дадаеме подршка на женската ракометна репрезентација.

 

Фото: Гол.мк

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за