ЖРК Куманово и ЖРК Вардар во финалето на Женскиот Куп

ЖРК Куманово и ЖРК Вардар во финалето на Женскиот Куп

Во спортската сала “Автокоманда” се одиграа полуфиналните натпревари од Куп на Македонија во женска конкуренција. Реприза на последното финале од женскиот Куп на Македонија ќе играат ЖРК Куманово и ЖРК Вардар, откако двете екипи славеа победи на денешните полуфинални средби против ЖРК Металург и ЖРК Чаир.

Првата средба помеѓу ЖРК Металург и ЖРК Куманово донесе особено интересен ракомет, со неколку пресврти и максимално изедначена завршница во првиото полувреме. Првото полувреме од натпревар заврши во корист на ЖРК Куманово со резултат 13:12.

Во второто полувреме ЖРК Куманово започна со посигурна игра во одбраната и го возпостави брз ритам на игра, а како резултат ја имаше својата најголема предност од пет погодоци (19:14). Тимот на ЖРК Металург најмногу што успеа е да се приближи на два гола негатива (21:19). Тимот на ЖРК Куманово знаеше да го задржи водството за конечен триумф од 27-23.

Вториот натпревар се одигра помеѓу ЖРК Вардар и ЖРК Чаир. Првото полувреме беше во знакот на ЖРК Вардар кој беше цело полувреме во водство. Полувремето заврши 15:09 во корист за екипата на ЖРК Вардар. ЖРК Чаир во вториот дел најмногу што успеа е да се приближи на два гола негатива (24:22), но не успеаа да направат резултатски пресврт до крај на натпреварот. Конече резултат на натпреварот 31:27.

Финалето помеѓу ЖРК Куманово и ЖРК Вардар е закажано за 15.05.2021 (сабота) во спортската сала “Автокоманда” во 14:30 часот со директен пренос на МРТ 3 или на YouTube каналот на РФМ (https://www.youtube.com/watch?v=WcFdyemiTfI).

 

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести