Втора победа на сениорите на СП 2019 во Германија и Данска

Втора победа на сениорите на СП 2019 во Германија и Данска

Македонија го совлада Бахреин 28-23 и ја запиша втората победа на Светското првенство што се игра во Германија и Данска.

Македонската репрезентација ја презема контролата врз играта и резултатот во раната фаза од натпреварот. Поведовме со 6-2, а потоа следеше еден период во кој составот на Бахреин успеа да направи серија и да поведе со 7-6.

Македонскиот тим веднаш ја врати контролата, израмнивме на 7-7, а потоа до крајот на полувремето водството го зголемивме на 12-8.

Во второто полувреме репрезентацијата на Македонија го контролираше натпреварот, разликата од четири гола ја удвои, имавме максимални осум гола разлика за на крај натпреварот да заврши 28-23 за Македонија.

Кирил Лазаров со осум гола беше најефикасниот во македонската репрезентација, Филип Кузмановски и Дејан Манасков постигнаа по четири гола, за селекцијата на Бахреин најефикасен ракометар беше Алсајад Хусеин со 6 погодоци.

Официјален записник од натпреварот.

Македонија утре од 18:00 часот ќе игра против репрезентацијата на Хрватска во рамките на третото коло.

SP 2019 (rakomet) Makedonija-Bahrein 13.01.2019-3631 (1) SP 2019 (rakomet) Makedonija-Bahrein 13.01.2019-3588

 

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како