Сениорките против Украина во баражот за пласман на 2023 IHF Women’s World Championship

Сениорките против Украина во баражот за пласман на 2023 IHF Women’s World Championship

Денес во Љубљана, Словенија се оддржа извлекување на двојките за баражот за пласман на 2023 IHF Women’s World Championship кое ќе се оддржи во Данска, Шведска и Норвешка во период од 30 ноември до 17 декември во 2023 година.

Сениорската женска репрезентација на Македонија беше дел од првиот шешир на извлекувањето, а за противник ја доби репрезентацијата на Украина.

Бараж натпреварите се предвидени да се одиграат на 07/08 април, а реваншот на 11/12 април 2023 година.

На 2023 IHF Women’s World Championship покрај домаќините, пласман обезбедија и трите најдобро пласирани репрезентации на Women’s EHF EURO 2022 (Франција, Црна Гора и Холандија).

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за