Сениорките против Литванија, Шпанија и Азебејџан во квалификациите за пласман на Европско Првенство

Сениорките против Литванија, Шпанија и Азебејџан во квалификациите за пласман на Европско Првенство

Сениорската женска репрезентација на Македонија ќе биде дел од групата 5 заедно со репрезентациите на Литванија, Шпанија и Азербејџан во квалификациите за пласман на WOMEN’S EHF EURO 2024.

Женското сениорско Европско Првенство ќе се оддрижи во Австрија, Унгарија и Швајцарија во октомври 2024 година. На WOMEN’S EHF EURO 2024 ќе настапат вкупно 24 репрезентации, а преку квалификациите пласман на Women’s EHF EURO 2024 ќе обезбедат 20 репрезентации, а покрај домаќините учество на турнирот обезбеди и Норвешка која беше победник на последното првенство.

Квалификациите започнуваат октомври оваа година, а прв противник на нашата репрезентација ќе биде Азаербејџан.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани, Согласно член  32, 34, 35, 38, од Статутот на Ракометната Федерација на