Сениорките отпатуваа за Шведска, утре првиот меч од Квалификациите за ЕП 2018

Сениорките отпатуваа за Шведска, утре првиот меч од Квалификациите за ЕП 2018

Македонската женска сениорска репрезентација рано утрово отпатува за Лунд, Шведска, каде утре од 18:30 часот ќе го одигра првиот меч од квалификациската група за пласман на ЕП 2018 против фаворизираната домашна селекција.

Селекторот Симе Симовски за Шведска отпатува со 17 ракометарки:
Голмани: Наташа Антиќ, Матеја Серафимова, Драгана Петковска;
Бекови: Теодора Керамичиева, Дајана Јовановска, Елена Ливриниќ, Душица Ѓоргиевска, Елена Ѓоргиевска, Маја Трпковска, Зорица Десподовска, Александра Боризовска, Андреа Белеска;
Крила: Јована Саздовска, Сара Ристовска, Наташа Нолевска
Пикери: Ивана Гакидова, Марија Николиќ

По завршувањето на средбата во Лунд, нашата репрезентација се враќа во Скопје каде продолжува со подготовките за втората средба од Квалификациите за ЕП против Србија во Скопје. Мечот ќе се одигра во недела (1 октомври) во СРЦ „Кале“ со почеток од 19:00 часот, а влезот во салата ќе биде слободен.

Покрај Македонија, Шведска и Србија, во квалификациската група за ЕП Франција 2018 се наоѓа и селекцијата на Фарски Острови со која ќе одиграме два натпревари во март 2018 година.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за