Прва победа за нашите кадети на вториот натпревар на СП

Прва победа за нашите кадети на вториот натпревар на СП

Кадетската репрезентација на Македонија ја запиша првата победа на Мундијалот. Вечерва во СЦ Борис Трајковски совладана е репрезентацијата на Нигерија со резултат 37:34, на полувреме 19:18.

Уште на почетокот на средбата се виде дека ова ќе биде тежок и неизвесен дуел во кој двете репрезентации ке дадат максимум да обезбедат победа во овој натпрева. Почетното водство на Македонија од 4:2, а потоа и 6:3 беше доволно за на полувреме да се замине со предност од еден погодок во корист на Македонија.

Вториот дел започна со гол за гол на репрезентациите, за Нигерија во 45 минута да израмни на 25:25. Последнте минути од натпреварот и припаднаа на Македонија благодарение на одбраните на Кизиќ и Петковски, а во нападот максимално ефикасен беше Ненад Костески. На крај Македонија забележа победа со резултат 37:34.

Следен натпревар на кадетската репрезнтација е утре (09.08.19) против селекцијата на Бахреин во СЦ Борис Трајковски.

Натпреварот започнува во 20:30 часот, влезот во салата е слободен.


68402948_450167929157996_2712095547606433792_n 67664282_481080245956825_4755502173700227072_n 68731023_735265603557834_6764102573805797376_n

 

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за