Пораз од Тунис – Македонија останува без пласман на ОИ

Пораз од Тунис – Македонија останува без пласман на ОИ

Македонската машка ракометна репрезентација на Македонија доживеа пораз од Тунис со 32-26, по кој ги загуби шансите за пласман на Олимписките игри во Рио 2016.

Рано во натпреварот во Гдањск, Тунис го превзема водството кое во 15-та минута изнесуваше 7 голови (10-3). Иако на моменти Македонија успеваше да намали, завршницата на првото полувреме повторно му припадна на Тунис и на пауза се замина со 17-10.

И покрај обидите на нашите репрезентативци во второто полувреме да фатат резултатски приклучок и во неколку наврати успеваа да намалат на 4 гола негатива, Тунис сепак не дозволи комплетен пресврт и го приведе натпреварот кон крај за конечен триумф од 32-26.

Со овој резултат, Македонија ги загуби шансите за пласман на Олимписките игри во Рио. Утрешниот натпревар против Чиле со кој ќе се стави крај на Квалификацискиот турнир, а кој е закажан од 18:00 часот, нема да има резултатско значење.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како