Победа против Турција за пласман на ЕП 2020

Победа против Турција за пласман на ЕП 2020

Сениорската машка репрезентација на Македонија ја совлада репрезентацијата на Турција со резултат 25-26 и е на првото место во групата во квалификациите за ЕП 2020

Турција се покажа како тврд орев, имаше во одредени периоди Македонија имаше водство и од четири гола разлика, но на крајот поголемото искуство и индивидуален квалитет на Македонија беше пресуден. Почетокот на натпреварот покажа дека ова ќе биде меч во кој нема да видме динамична игра и многу голови. Двата тима имаа мака за да дојдат до позиција до шут, по што по девет минути игра Турција водеше 3-2.

Потоа профункционира одбраната на Македонија. Добрата игра во дефанзивната зона ни донесе неколку шанси за контра напад и лесен гол и пет минути подоцна Македонија водеше 7-3. Македонија го контролираше резултатот се до 22 минута во која водеше 10-7. Наместо мирен финиш, следеше период од осум минути во кои постигнавме само еден гол, а примивме шест и на полувреме беше 13-11 за Турција.

Точно десет минути во второто полувреме се играше гол за гол, по што Турција од 40 до 43 минута постигна три гола по ред и повреде со 19-15, па селекторот на Македонија, Данило Брестовац, побара тајм аут.

По тајм аутот на Брестовац следеше серија од 3-0 за Македонија со која се вративме на минус еден (18-19) пред селекторот на Турција да побара тајм аут. Македонија до израмнување стигна во 49 минута (21-21), а по неколку пропуштени шанси во 52 минута се вративме во водство (22-21).

Потоа се играше гол за гол со тоа што ние диктиравме резултат. Во последната минута, Македонија водеше 26-25 и имавме напад на 45 секунди до крајот. Тоа беше еден од најбезизејните напади што го имавме одиграно и заврши со шут на Лазаров од пасивна игра од 15 метри. По ова на Турција и останаа 23 секунди за последен напад, не се снајдоа и тие и и остана само удар од девет метри. Тоа беше опасно изведен удар од Дорук Пеливан што Митревски за среќа го одбрани и стана херој на македонскиот тим.

Кирил Лазаров со седум гола беше најефикасен, шест гола постигна Талески, по четири Георгеивски и Маџовски, три гола постигна Кузмановски, по еднаш прецизни беа Стоилов, Пешевски и Димитриоски, додека за селекцијата на Турција најефикасен ракометар беше Дорук Пеливан со 10 погодоци, потоа Бицер Гокер со 5 погодоци.

Следен натпревар на Македонија е против репрезентацијата на Грција, натпреварот ќе се одигра во салата Парк во Струмица со почеток во 18:00 часот.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како