Победа на Женската ракометна репрезентација против Италија

Победа на Женската ракометна репрезентација против Италија

Македонските ракометарки денеска на пријателскиот натпревар против репрезентацијата на Италија извојуваа победа од 26 – 23.

Натпреварот се одигра во салата Автокоманда во пријателска атмосфера.

Македонската репрезентација постигнаа 26 гола, најефикасна меѓу нив беше Сара Ристевска со постигнати 7 погодоци, потоа Саздовска Јована со 5 погодоци.

За репрезцијата на Италија најуспешна беше Ротондо Лаура со 5 погодоци.

Првото полувреме заврши во корист на гостите со резултат 8 – 12, во второто Македонската репрезентација беше поефикасна со постигнати 18 погодоци, за на крај резултатот е 26-23 во корист на Македонската женска репрезентација.

Официјален записник од натпреварот.

Утре со почеток во 16:00 часот се игра вториот пријателски натпревар против Италија со салата Автокоманда.

 

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список