Македонија го почнува Светското Првенство во Франција

Македонија го почнува Светското Првенство во Франција

Сениорската машка репрезентација на Македонија денеска од 17:45 часот со натпреварот против Тунис во Мец, го почнува настапот на Светското ракометно првенство во Франција.

Избраниците на Лино Червар по пристигнувањето во францускиот град одработија два тренинзи на кои имаа можност да се приспособат на условите во салата во која денеска ќе го стартуваат Првенството.

Во изјавите за медимуте, селекторот и ракометарите потенцираа на големата мотивација и желба што подобро да се стартуваат натпреварите во групата, како и на добрата атмосфера и силниот тимски дух кој владее во репрезентацијата.

Натпреварот помеѓу Македонија и Тунис во арената во Мец стартува од 17:45 часот, а покрај оваа средба, во нашата група денеска ќе играат и Словенија – Ангола од 14:00, како и Шпанија – Исланд од 20:45 часот.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како