Кадетките со победа го започнаа настапот на 2022 IHF Women’s Youth World Championship

Кадетките со победа го започнаа настапот на 2022 IHF Women’s Youth World Championship

Денес во СЦ „Борис Трајковски” кадетската селекција на Македонија беа поуспешни од селекцијата на Сенегал со резултат 32:13.

Уште на стартот на натпреварот ракометарките на Македонија успеаа да наметнат свој начин на игра за кој протиничките ракометарки немаа одговор. Првото посериозно водство го имавме до 6-тата минута од натпреварот преку Дукоска за водство од четири погодоци (6:2). Сениорките играа се посигурно во нападот и имаа организирана одбрана. Водството се зголелмуваше и во 23-тата минута имавме и двоцифрена предност (14:4) преку Коцева. На полувреме се замина со резултат 17:7.

Ракометарките на Македонија постојано имаа контрола врз резултатот, водството на македонскиот тим не беше загорзено до крајот на натпреварот. Конечен резултат на натпреварот 32:13.

Во нашиот тим имавме неколку ракометарки кои постигнаа по пет погодоци, Коцева Борјана, Коцева Борјана, Емилијана Ризоска и Теодора Дукоска, додека за селекцијата на Сенегал најефикасна беше Сар Еми со четири постигнати погодоци.

Утре во 20:30 часот кадетките го играат вториот натпревар на 2022 IHF Women’s Youth World Championship против селекцијата на Узбекистан.

Натпреварот ќе се одигра во СЦ „Борис Трајковски”, влез слободен.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести