Извлечени паровите од Куп натпреварувањето, елиминациона фаза во машка конкуренција и групна фаза во женска конкуренција

Извлечени паровите од Куп натпреварувањето, елиминациона фаза во машка конкуренција и групна фаза во женска конкуренција

Денес во просториите на РФМ се одржа извлекување на елиминационите парови во машка конкуренција и групите во женска конкуренција.

Во Куп натпреварувањето учествуваат вкупно 31 екипи: 12 екипи од Супер Машка Лига и 19 екипи од Прва Машка Лига. Екипата на РК Варадар 1961 како победник на купот 2020/2021 ќе биде слободна во елиминационото коло и ќе се вклучи во натпреварувањето во групна фаза и ќе биде сместена во 1-виот шешир.

Куп мажи – елиминации (парови):

РК Вардар 1961 – слободен

ГРК Борец – ГРК Тиквеш 2014

РК Работнички – РК Драчево

РК Пролет 62 – РК Кичево 2020

ГРК Охрид – РК Преспа 2015

РК Алкалоид – РК Радовиш

РК Скопје 2020 – РК Текстилец

РК Металург – РК Јехона

РК Аеродром – РК Младост 1977

РК Јуниор К.В – МРК Куманово

РК Македонија Ѓ.П – РК Струга

РК Бутел Скопје – РК Вардар Неготино

РК Астраион Хендбол – РК Прилеп

Голден Арт – РК Партизан 2016 Спорт

РК Шампион – РК Еурофарм Пелистер

РК Еурофарм Пелистер 2 – РК Метарлург РА

Натпреварите ќе се играат на 13/14.11.2021.

Екипите победници во елиминационите натпревари ќе бидат поделени во 4 сада за ждребање во 1/16 финале (групната фаза) според листата во Пропозициите за КУП натпреварувањето за 2021/2022 година која е направена според пласманот на екипите на полусезона за 2021/2022 година.

Во Купот во Женска конкуренција ќе се натпреваруваат 15 екипи.

Екипите ќе бидат поделени во 4 (четири) групи А, Б, В и Г. Групите А, Б и В ќе имаат по 4 (четири) екипи, а групата Г ќе има 3 (три) екипи. Групите се формираат со жребање на екипите од секој сад по една екипа во група.

Во групите А,Б, и В ќе се играат два полуфинални натпревари по систем 1/4 и 2/3 (Бергер), победниците од полуфиналните натпревари ќе играат во финале а во група Г ќе се игра еден полуфинален натпревар помеќу екипите кој ќе бидат извлечени со реден број 2 и 3 а број 1 ќе биде слободен и ќе игра финален натпревар со екипата победник од полуфиналниот натпревар. Победниците од финалните натпревари ќе играат на Ф-4.

Куп жени – групна фаза:

Група А:

 1. ЖРК Вардар
 2. Ѓорче Петров ЖРК
 3. РК Кузман Вардар Илинден
 4. ЖРК Стружанка

Натпревари група А:

ЖРК Вардар – ЖРК Стружанка

Ѓорче Петров ЖРК – РК Кузман Вардар Илинден

Група Б:

 1. РК Феникс АМС
 2. ЖРК Овче Поле СУ
 3. ЖРК Чаир
 4. РК Спартак

Натпревари група Б:

РК Феникс АМС – РК Спартак

РК Овче Поле СУ – ЖРК Чаир

Група В:

 1. ЖРК Металург
 2. ЖРК Шампион
 3. ЖРК Гевгелија
 4. ЖРК Астибо

Натпревари група В:

ЖРК Металург – ЖРК Астибо

ЖРК Шампион – ЖРК Гевгелија

Група Г:

 1. ЖРК Деспина
 2. ЖРК Пелистер 2012
 3. ЖРК Куманово

Натпревари група Г:

ЖРК Деспина – слободна

ЖРК Пелистер 2012 – ЖРК Куманово

Наптреварите ќе се играат на 19/20.03.2022 година.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како