Извештај од конференција на клубови од Суперлига Мажи и Женска Лига

Извештај од конференција на клубови од Суперлига Мажи и Женска Лига

На одржаната конференција за клубовите во елитните сениорски натпреварувања во машка и женска конкуренција, одредени беа календарите за натпреварите од пролетниот дел на сезоната, а извлечени беа и двојките за женскиот Куп на Македонија 2016.

ВИП Суперлигата во машка конкуренција, ќе продолжи  со свое 15 коло на 12/13 март 2016 година. Според календарот, последните четири кола ќе се комплетираат до 3 април, а потоа плејофот ќе почне на 20/21 април, додека почетокот на плејаут лигата е предвиден за 09/10 април.

Распоред на натпревари, ВИП Суперлига Мажи (пролетен дел):

15.коло (12/13.03.2016)                                                                        16.коло (19/20.03.2016)
Радовиш – Металург 2                                                                          Металург 2 – Вардар Јуниор
Металург – Пелистер                                                                            Пролет 62 – Работнички
Охрид 2013 – ГРК Борец                                                                      Прилеп 2010 – Охрид 2013
Работнички – Прилеп 2010                                                                 ГРК Борец – Металург
Вардар Јуниор – Пролет 62                                                                 Пелистер – Радовиш

17.коло (26/27.03.2016)                                                                        18.коло (02/03.04.2016)
Пелистер – Металург 2                                                                         Металург 2 – Работнички
Радовиш – ГРК Борец                                                                           Вардар Јуниор – Охрид 2013
Металург – Прилеп 2010                                                                      Пролет 62 – Металург
Охрид 2013 – Пролет 62                                                                       Прилеп 2010 – Радовиш
Работнички – Вардар Јуниор                                                              ГРК Борец – Пелистер

Што се однесува до Купот во машка конкуренција, групната фаза ќе се одигра на 16 и 17 април 2016 година, додека полуфиналните натпревари и финалето се закажани за 14 и 15 мај.

Почетокот на пролетниот дел од сезоната во Женската лига е закажан за 26/27 март 2016 година. Ќе се одиграат преостанатите три кола, а по нивното завршување, плејофот и плејаутот ќе почнат на 16/17 април 2016 година.

На состанокот извлечени беа и двојките за четвртфиналето од Купот на Македонија во женска конкуренција. Натпреварите од оваа фаза ќе се играат на 05/06 март 2016 година:

Овче Поле – Вардар
Вардар Јуниор – Пелистер 2012
Металург – Прилеп
Куманово – Ѓорче

Полуфиналните натпревари и финалето во Купот во женска конкуренција ќе се одиграат на 7 и 8 мај 2016 година.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,