Наши пријатели

(Фото) Ракометот се закити со шест признанија во изборот на најдобри за 2017 година

Синоќа на церемонијата во Драмскиот театар во Скопје се одржа свеченото доделување на признанија и награди за најдобрите спортисти во 2017 година, во организација на Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации на Македонија.

Ракометот беше доминантен во изборот, победувајќи во дури шест категории. Стојанче Стоилов беше избран за најдобар спортист во годината која изминува, Младинската машка и кадетската женска репрезентација ги добија признанијата за најдобар тим/репрезентација. Ракометната Федерација беше избрана за најуспешна национална федерација, а селекторот на нашата сениорска машка репрезентација, Раул Гонзалез, беше избран за најдобар тренер во 2017 година. Специјално признание му беше доделено и на капитенот на сениорите, Кирил Лазаров, за спортист со посебни заслуги за македонскиот спорт.

Најдобри за 2017 година:
Најдобар спортист: Стојанче Стоилов (Македонија/РК Вардар)
Најдобар селектор/тренер: Раул Гонзалез (Македонија/РК Вардар)
Најдобра машка репрезентација: Младинска машка ракометна репрезентација (У21)
Најдобра женска репрезентација: Кадетска женска ракометна репрезентација (У17)
Најуспешна национална спортска федерација: Ракометна Федерација на Македонија
Посебни заслуги за македонскиот спорт: Кирил Лазаров (Македонија/РК Нант)

26055611_1730085453682785_3851924767919974870_n

26104668_10154933791656644_917121675_o

kire

26105105_10154933791646644_422196792_o

26105207_10154933791531644_1251989049_o

 

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright