Денеска ќе бидат извлечени групите за Светското Првенство 2019

Денеска ќе бидат извлечени групите за Светското Првенство 2019

Попладнево со почеток од 12:30 часот во Копенхаген, ќе се одржи извлекувањето на групите за претстојното Светско Првенство во сениорска машка конкуренција, што во јануари 2019 ќе се игра во Данска и Германија.

Македонија по победата во бараж-двомечот со селекцијата на Романија, го обезбеди своето шесто учество на Мундијалите и четврто по ред, а во пресрет на извлекувањето нашата селекција е сместена во третиот шешир, заедно со домаќинот Германија и селекциите на Катар и Австрија. Според системот на натпреварување, извлечени ќе бидат четири групи со по шест репрезентации, од кои најдобропласираните три селекции, продолжуваат во втората фаза.

1 Шешир: Франција, Шпанија, Шведска, Данска
2 Шешир: Хрватска, Русија, Норвешка, Унгарија
3 Шешир: Катар, Германија, Австрија, Македонија
4 Шешир: Србија, Тунис, Исланд, Аргентина
5 Шешир: Бразил, Египет, Бахреин, Чиле
6 Шешир: Кореја, Саудиска Арабија, Ангола, Јапонија

Извлекувањето за СП 2019 ќе може да се проследи во живо на следниот линк.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве известуваме дека за ракометниот натпревар во рамките на ЕХФ

Информација до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитации