Денеска ќе бидат извлечени групите за Европско Првенство 2020

Денеска ќе бидат извлечени групите за Европско Првенство 2020

Денес со почеток од 18:45 часот во Виена, ќе се одржи извлекувањето на групите за претстојното Европско Првенство во сениорска машка конкуренција, што во Јануари 2020 година, ќе се игра во Шведска, Австрија и Норвешка.

Македонија по освоеното прво место во квалификациската група, го обезбеди своето учество на Европското првенство, а во пресрет на извлекувањето нашата селекција е сместена во вториот шешир. Според системот на натпреварување, извлечени ќе бидат шест групи со по четири репрезентации, од кои најдобропласираните две селекции, продолжуваат во втората фаза.

Шешир 1: Шпанија, Шведска, Франција, Данска, Хрватска, Чешка

Шешир 2: Норвешка, Словенија, Германија, Македонија, Унгарија, Белорусија

Шешир 3: Австрија, Исланд, Црна Гора, Португалија, Швајцарија, Латвија

Шешир 4: Полска, Русија, Србија, Украина, Босна и Херцеговина, Холандија

Директен пренос од извлекувањето на групите може да се проследи во живо на ТВ Телма и EHF Youtube.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за