ЖРК Стружанка е шампион во кадетска женска лига за натпреварувачка сезона 2022/23

ЖРК Стружанка е шампион во кадетска женска лига за натпреварувачка сезона 2022/23

Денес во финалето на Ф4 во кадетска женска лига екипата на ЖРК Стружанка ја совлада екипата на Ѓорче Петров ЖРК со резултат 28:24, а во натпреварот за трето место на Ф4 екипата на ЖРК Скопје беше поуспешна од домаќинот РК Делчево Вардар со резултат 40:31.

КОНЕЧЕН ПЛАСМАН:

1. ЖРК Стружанка

2. Ѓорче Петров ЖРК

3. ЖРК Скопје

4. РК Делчево Вардар

ИНДИВИДУАЛНИ ПРИЗНАНИЈА НА Ф4 :
Најдобар стрелец: Јана Петрвоска (РК Делчево Вардар)
Најдобар голман: Ива Дафинчевска (ЖРК Стружанка)
Најдобар играч: (MVP): Елена Балоска (ЖРК Стружанка)

ALL STAR TEAM
Голман: Ива Дафинчевска (ЖРК Стружанка)
Лево крило: Ива Миновска (ЖРК Стружанка)
Лев бек: Стефани Ристиќ (ЖРК Скопје)
Среден бек: Јана Петрвоска (РК Делчево Вардар)
Десен бек: Маја Раткушиноска (ЖРК Стружанка)
Десно крило: Ева Божиновска (Ѓорче Петров ЖРК)
Пикер: Симона Блажевска (Ѓорче Петров ЖРК)

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за