ЖРК Металург е освојувач на Купот на Македонија во женска конкуренција

ЖРК Металург е освојувач на Купот на Македонија во женска конкуренција

Викендов во спортската сала „Јасмин“ во Кавадарци се одржа Фајнл Фор турнирот во Куп на Македонија во женска конкуренција. Во финалната средба, ЖРК Металург го совлада Ѓорче Петров – ЖРК со 30-27 на полувреме 16:12 и се закити со златниот медал.

Ѓорче Петров – ЖРК го започна натпреварот со водство од 0:1, кое воедно беше и единственото нивно во текот на целиот натпревар. Следеше серија од 3:0 во корист на ЖРК Металург, а во 17-тата минута го запишавме и првото изедначување на резултатот 7:7, па 8:8. Следеа неколку нереализирани напади на ракоемтарките на Ѓорче Петров ЖРК, а протвничкиот тим тоа го користеше и на полувреме се замина со резултат 16:12.

Ракометарките на ЖРК Металург подобро го започнаа второто полувреме и ја зголемуваа својата предност, за во 40-тата минута од натпреварот да имаат девет погодоци позитива (23:14). Следеше период од натпреварот во кој ракометарките на Ѓорче Петров ЖРК со 2:8 во нивна корист да се вратат во игра, но не успеаа да направат и целосен пресврт. На крај победата ја славеше ЖРК Металург, а резултатот на семафорот беше 30:27 (записник).

Доделени беа и индивидуалните признанија:
Најкорисен играч (МВП): Ива Младеновска (ЖРК Металург)
Најдобар стрелец: Ива Младеновска (ЖРК Металург)
Најдобар голман: Амра Илјаз (ЖРК Металург)

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести