Симе Симовски го објави поширокиот список на ракометарки за подготовките за бараж натпреварите против Шведска

Симе Симовски го објави поширокиот список на ракометарки за подготовките за бараж натпреварите против Шведска

Селекторот на Женската сениорска репрезентација на Македонија, Симе Симовски, ги објави имињата на повиканите 23 ракометарки од поширокиот список за подготовките пред бараж натпреварите за СП 2017 против Шведска.

Првиот собир е закажан за понеделник, 29 мај 2017 година, со почеток од 10:00 часот во малата сала на СЦ „Јане Сандански“ во Скопје.

СПИСОК НА ПОВИКАНИ РАКОМЕТАРКИ:

Наташа Антиќ, Матеја Серафимова, Драгана Петковска, Мирјета Бајрамоска, Теодора Керамичиева, Зорица Десподовска, Дајана Јовановска, Габриела Величковска, Симона Стојановска, Ангела Тодоровска, Душица Ѓорѓијевска, Елена Ѓорѓијевска, Маја Трпковска, Александра Боризовска, Елена Ливриниќ, Јована Саздовска, Сара Митова, Сара Ристовска, Наташа Нолевска, Ивана Гакидова, Сања Дабевска, Стефанија Мишевска, Марија Николиќ.

Женската сениорска репрезентација на Македонија, по успехот во Квалификациската група што се играше на Фарски Острови, обезбеди пласман во баражот за пласман на СП 2017, каде за противник ја доби Шведска. Првиот натпревар од двомечот со Шведска ќе се игра во СРЦ „Кале“ во Скопје на 10 јуни, додека реваншот е закажан за 13 јуни во Истад во Шведска.

Победникот од двомечот ќе обезбеди пласман на Светското Првенство што во декември 2017 ќе се игра во Германија.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве известуваме дека за ракометниот натпревар во рамките на ЕХФ

Информација до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитации