Сениорките во првиот шешир за извлекувањето на претквалификациските групи за СП 2021

Сениорките во првиот шешир за извлекувањето на претквалификациските групи за СП 2021

Женската сениорска репрезентација е дел од првиот шешир за претстојното извлекување на претквалификациските групи за СП 2021 во Шпанија што ќе се одржи во период од 01 – 19 декември 2021 година.

Извлекувањето на квалификациските групи за СП 2021 е закажано на 08.07.2020 во Виена со почеток во 15:00 часот.

Термините на одигрување на натпреварите се од 27 до 29 ноември или од 4 до 6 декември. Ќе се формираат пет групи (две со по четири, три со по три селекции), а прво и второпласираните обезбедуваат место во баражот.

Шешир 1: Македонија, Австрија, Белорусија, Словачка, Турција
Шешир 2: Украина, Италија, Исланд, Швајцарија, Португалија
Шешир 3: Литванија, Ф. Острови, Косово, Израел, Финска
Шешир 4: Грција, Луксембург

Извлекувањето може да се проследи во живо на YouTube ( https://www.youtube.com/watch?v=0cjVNmEqaxY )

 

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како