Сениорите во вториот шешир за извлекувањето на квалификациските групи за ЕП 2022

Сениорите во вториот шешир за извлекувањето на квалификациските групи за ЕП 2022

Машката сениорска репрезентација е дел од вториот шешир за претстојното извлекување на квалификациските групи за ЕП 2022 во Унгарија и Словачка.

Извлекувањето на квалификациските групи за ЕП 2022 е закажано на 16.06.2020 во Виена.

Вкупно 32 репрезентации ќе учествуваат во квалификациите, а пред извлекувањето се поделени во 4 шешири.

Директен пласман на ЕП 2022 обезбедија репрезентациите на Унгарија (домаќин), Словачка (домаќин), Хрватска и Шпанија (финалисти на ЕП 2020), додека 32 репрезентации ќе се борат за преостанатите 20 слободни места за ЕП 2022.

шешир 1: Норвешка, Шведска, Данска, Германија, Франција, Словенија, Чешка, Исланд
шешир 2: Австрија, Белорусија, Португалија, Македонија, Србија, Русија, Црна Гора, Холандија
шешир 3: Швајцарија, Литванија, Романија, Босна и Херцеговина, Украина, Летонија, Полска, Белгија
шешир 4: Финска, Италија, Турција, Израел, Естонија, Грција, Косово, Фарски Острови

Извлекувањето за ЕП 2022 ќе може да се проследи во живо на Facebook EHF EUR или на YouTube EHF EURO (https://www.youtube.com/watch?v=rPTH6qs8MtI)

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како