РК Вардар ја одбрани титулата во Македонското Првенство

РК Вардар ја одбрани титулата во Македонското Првенство

Со победа од 36-29 на полувреме 19-14 против Рк Еурофарм Работник на домашен терен, екипата на Рк Вардар на две кола до крајот од Суперлигашкиот Плејоф, ја осигура 13-тата титулата во домашниот Шампионат.

На Рк Вардар му преостануваат уште два натпревара до крајот на Првенството против Рк Пелистер на домашен терен и против Рк Металург во Автокоманда, сепак денешниот триумф им донесе 6 бодови предност на табелата пред второпласираната екипа Рк Еурофарм Работник.

Ова е 13-та титула за Вардар во 27-та сезона од Националното Првенство и веќе петта по ред, со што црвено-црните се зацврстија на првото место според бројот на титули пред Металург и Пелистер кои се изедначени со по 6 трофеи досега.

На церемонијата што се одржа пред голем број навивачи на клубот, пехарот и медалите ги доделија Генералниот Секретар на Ракометната Федерација на Македонија, Филип Милошевски и Ѓорѓи Тренковски член на УО на РФМ.

vardar3vardar5 vardarvardar1

(Фото: Филип Вирановски, Gol.mk)

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве известуваме дека за ракометниот натпревар во рамките на ЕХФ

Информација до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитации

Информација

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја