РК Вардар е освојувач на првиот македонски Суперкуп трофеј

РК Вардар е освојувач на првиот македонски Суперкуп трофеј

Актуелниот македонски шампион и освојувач на Купот на Р.Македонија од минатата сезона, тимот на Вардар, со победа од 30-25 против Еурофарм Работник, го освои трофејот во Суперкупот на Македонија, во првото негово издание.

На натпреварот што се играше во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, битолскиот состав добро започна и предводен од Ојлески и Чурлевски, поведе со 3-2 по 5 минути игра. Сепак, следуваше серија на Вардар од 3-0 за превземање на водството, кое до крајот на првото полувреме се искачи и на 7 голови (19-12).

Без посериозни проблеми избраниците на Раул Гонзалез ја задржаа резултатската предност во второто полувреме и додека двајцата тренери ја искористија можноста да ги разиграат сите расположливи ракометари во оваа увертира на новата натпреварувачка сезона, Вардар славеше со 30-25, со што го освои Суперкуп трофејот.

Данил Шишкарев, Жоан Канељас и новото засилување Даинис Кристопанс беа најефикасни во победничкиот тим со по 4 голови, додека по три гола додадоа Стоилов, Поповски, Мораес, Македа и Дибиров. Кај Еурофарм Работник, Гоце Ојлески беше прв стрелец со 8 голови, Лазо Мајнов додаде 6, а Филип Чурлевски реализираше 5 гола. Одличен настап на голот на Еурофарм Работник имаше и голманот Градимир Чаневски кој покрај добрите одбрани, постигна и еден погодок.

[ЗАПИСНИК ОД НАТПРЕВАРОТ]

Фото: Gol.mk

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како