Резултати Куп на Македонија

Резултати Куп на Македонија

Викендов се одигаа куп натпреварите во машка и женска конкуренција.

По одиграните натпревари познати се екипите кои обезбедија пласман во четвртфиналната фаза на Куп на Македонија во машка конкуренција. Во четвртфиналето кое е предвидено да се одигра во април ќе се игра во 4 групи по 4 екипи, а победниците на групите обезбедуваат полуфинале на Куп на Македонија, кое ќе се одигра во мај.

Куп на Македонија, мажи (осминафинале):

Група 1:

Весна Акумулатори – МРК Куманово 27-25 (13-11)

Македонија ЃП – Металург 2 35-36 (10-16)

Финале:

Металург 2 – Весна Акумулатори 46-29 (22-12)

 

Група 2:

Аеродром – Јуниор К.В. 25-31 (13-15)

Работнички – Риниа М 44-26 (22-16)

Финале:

Работнички – Јуниор К.В. 28-30 (16-14)

 

Група 3:

Партизан – Младост Богданци 19-23 (08-11)

ГРК Тиквеш – Преспа 2015 29-27 (17-10)

Финале:

Младост Богданци – ГРК Тиквеш 29-32 (12-10)

 

Група 4:

Младост 09 – Астраион 22-27 (13-12)

Текстилец – Вардар Неготино 14-32 (05-15)

Финале:

Вардар Неготино – Астраион 21-24 (12-12)

 

Куп на Македонија, жени (четвртфинале):

Пласман во полуфиналето обезбедија екипите на ЖРК Вардар, ЖРК Металург и ЖРК Куманово, последниот полуфиналист ќе го дознаеме по одигрувањето на натпреварот ЖРК Стружанка – ЖРК Пелистер 2012, чиј термин дополнително ќе се одреди.

 

ЖРК Гевгелија – ЖРК Вардар 18-30 (10-15)

ЖРК Пелистер – ЖРК Спартак  27-23 (13-09)

ЖРК Овче Поле – ЖРК Металург 13-60 (05-30)

ЖРК Куманово – ЖРК Цемс 46-12 (26-06)

ЖРК Стружанка – ЖРК Деспина 29-18 (11-13)

 

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве известуваме дека за ракометниот натпревар во рамките на ЕХФ

Информација до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитации