Пријателски натпревар Македонија – Чиле 28:24

Пријателски натпревар Македонија – Чиле 28:24

Сениорската репрезентација на Македонија го одигра и вториот пријатески натпревар во СЦ “Јане Сандански” против репрезентацијата на Чиле. Натпреварот заврши со победа за Македонија 28:24, на полувреме 16:12.

Во воведните минути од натпреварот се играше изедначено, а како се развиваше мечот така нашата репрезентација ја преземаше контролата и поведе со 11-08 по дваесет минути игра. Водството на македонскиот тим не беше загрозено до крајот на првиот дел на полувреме беше 16-12, а Македонија постојано имаше контрола врз резултатот и во второто полувреме.

IMG_5559

Репрезентацијата на Чиле успеа да се доближи до гол негатива (19-18), но потоа следеше сигурна игра во одбраната и во нападот за на крај натпреварот да заврши со 28:24 за Македонија.

Најефикасни ракометари за националниот тим беа Филип Кузмановски и Мартин Поповски со по 4 постигнати погодоци.IMG_5675

Слика4

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,