Подмладената Македонија поразена од Русија во пријателската средба во Скопје

Подмладената Македонија поразена од Русија во пријателската средба во Скопје

Сениорската машка репрезентација на Македонија, настапи со подмладен состав и без неколкумина првотимци на пријателскиот натпревар против селекцијата на Русија.

Избраниците на Раул Гонзалез играа одлично во првото полувреме кое го завршија со предност од 19-15, но Русија знаеше да ги искористи проблемите со реализацијата на нашиот состав во текот на второто полувреме и направи пресврт за победа од 32-27 (записник од натпреварот)

На натпреварот не настапија повеќемина првотимци во нашиот тим, меѓу кои Кирил Лазаров, Стојанче Стоилов, Борко Ристовски, Гоце Георгиевски и Никола Митревски, а посериозна шанса добија неколкумина помлади играчи, меѓу кои и најмладиот Мартин Серафимов, член на Кадетската репрезентација на Македонија (до 18 години).

Со овој натпревар се затвораат подготовките на сениорите во рамки на ЕХФ неделата. Следниот собир на репрезентацијата е на почетокот на јуни 2018, во пресрет на бараж натпреварите за Светското Првенство 2019 против селекцијата на Романија.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве известуваме дека за ракометниот натпревар во рамките на ЕХФ

Информација до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитации

Информација

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја