Почнува ВИП Машката Суперлига. Работнички го пречекува Охрид

Почнува ВИП Машката Суперлига. Работнички го пречекува Охрид

Вечерва од 20:00 часот во Спортскиот Центар „Форца“ во Скопје, со натпреварот помеѓу Работнички и Охрид 2013 ќе се отвори новата сезона од ВИП Машката Ракометна Суперлига.

И Работнички и Охрид во текот на летото направија поголем број промени во однос на играчкиот кадар, а засилувањата на двете страни ветуваат интересен и квалитетен ракомет, како најава за она што треба да следува сезонава.

Работнички со доведувањето на браќата Маркоски, Златко Мојсоски и Мите Стоилов, како и странските засилувања Марсениќ и Илиќ, јасно ги најави високите амбиции за сезоната, како продолжување на резултатскиот прогрес по минатогодишниот настап во Плејаут лигата. Слично најави и Охрид, кој се засили со четворица нови странски ракометари, а успешниот настап на пријателскиот турнир во Прилеп во текот на паузата, ќе влијае дополнително мотивирачки за успешен старт на елитното натпреварување.

Средбата помеѓу Работнички и Охрид 2013 во Спортскиот Центар „Форца“ ќе почне од 20:00 часот и директно ќе се емитува на МРТВ. Покрај телевизискиот пренос, натпреварот ќе може да се проследи во живо и на http://macedoniahandball.com.mk.

Во рамки на првото суперлигашко коло, утре од 19:00 часот ќе се одигра натпреварот помеѓу Прилеп и Пелистер, додека за недела се предвидени средбите Борец – Металург 2 и Тинекс Пролет – Радовиш. Вардар Јуниор и Металург својата средба ќе ја одиграат во среда, поради настапот на Металург во Лигата на шампионите во сабота.

ВИП Машка Суперлига, 1.коло:
Петок (20:00) Работнички – Охрид 2013
Сабота (19:00) Прилеп 2010 – Пелистер
Недела (18:00) ГРК Борец – Металург 2
Недела (19:00) Пролет 62 – Радовиш
Среда (17:00) Вардар Јуниор – Металург

Покрај средбите од елитното натпреварување, викендов со свое прво коло почнува и Првата Машка Ракометна Лига. Според распоредот, сите пет натпревари се играат во неделните попладневни термини, додека средбата помеѓу Куманово и Преспа е одложена.

Прва Лига Мажи, 1.коло:
Недела (13:00) Струга – Метрополис
Недела (14:00) Текстилец – Македонија ЃП
Недела (14:30) Младост – Гостивар
Недела (15:00) Риниа М – Вардар 2
Недела (17:00) ГРК Тиквеш – ХЈС Работник

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве известуваме дека за ракометниот натпревар во рамките на ЕХФ

Информација до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитации

Информација

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја