Победа против Романија во 2023 Men’s World Championship Qualification Europe Phase 2 Part 1

Победа против Романија во 2023 Men’s World Championship Qualification Europe Phase 2 Part 1

Македонската ракометна репрезентација со победа против Романија со резултат 30:22 ги стартуваше квалификациите за пласман на СП 2023 кое ќе се одржи во Шведска и Полска. Момците на селекторот Кирил Лазаров одиграа фантастично борбен натпревар, и на крајот заслужено славеа победа со резултат 30:22.

Нашата селекција одлично го започна натпреварот со водство од 3:0 а потоа и 7:3, а на одличната и цврстата игра на сениорите во одбраната на почетокот од натпреварот се надоврза и Никола Митревски со неколку одлични одбрани, но потоа ракометарите на Романија одговорија со поорганизирана игра во нападот и одбраната и во 17-тата минута преку Чумпаничи успеаа да го изедначат резултатот на 10:10. До крајот на првото полувреме преку серијата голови на Кирил Лазаров, ракометарите на Македонија заминаа со предност, резултат гласеше 13:10.

Големата борба продолжи и во вториот дел, а ракометарите на Романија постојано ја бркаа резултатската негатива. Ракометарите на Македонија во почетните минути од натпреварот имаа постојана предност од 3 и повеќе подоци, а во 35-тата минута и најголемата предност од 5 погодоци (19:14). Ракометарите во45-тата минута од натпреварот успеаа резултатски да се вратат во игра 21-20, но ракометарите на Македонија одиграа фантастични 15 минути до крај на натпреварот и со серијата од 3 погодоци по ред на Филип Талески, славеа заслужена победа.

За репрезентацијата на Македонија најефикасен ракометар беше Филип Талески со 8 погодоци, потоа Кирил Лазаров и Филип Кузмановски кои постигнаа по 7 погодоци, а Никола Митревски го заврши натпреварот со 8 одбрани. За селекицијата на Романија најефикасен ракометари беше Габриел Чумпаничи и Андреи Негру со по 5 погодоци.

Повратниот натпревар од првиот бараж за пласман на СП 2023 е на 19.03.2022 во Букурешт со почеток во 17:00 часот.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список