Младинците и Кадетите без пораз на турнирот во Унгарија

Младинците и Кадетите без пораз на турнирот во Унгарија

Македонските репрезентации во Младинска и Кадетска конкуренција го завршија успешниот настап на меѓународниот турнир во Унгарија со максимален учинок – вкупно 9 победи од исто толку натпревари.

Избраниците на Данило Брестовац во двете возрасни конкуренции денеска ги одиграа последните две средби во кои противник им беше Бугарија и на кои исто како и вчера, забележаа сигурни победи.

РЕЗУЛТАТИ:

МЛАДИНСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА (ДО 20 ГОДИНИ)
Македонија – РК Веспрем 23-22 (13-14)
Македонија – РК Ајка 24-23 (14-10)
Македонија – Бугарија 32-17 (20-8)
Македонија – Бугарија 41-29 (16-13)

КАДЕТСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА (ДО 18 ГОДИНИ)
Македонија – РК Егершеги 55-13 (25-6)
Македонија – РК Веспрем 27-25 (12-12)
Македонија – РК Егершеги 42-10 (21-6)
Македонија – Бугарија 31-20 (15-9)
Македонија – Бугарија 33-21 (17-12)

Младинската и Кадетската репрезентација на Македонија се подготвуваат за ЕХФ Шампионатите што ги очекуваат ова лето во Скопје, односно Тбилиси. Заедно со подготовката за континенталните собири ова лето, овие турнири се и во склоп на подолгорочните подготовки за Светското Првенство за кадети чиј домаќин ќе биде Скопје во 2019 година.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,