Металург 2 е нов Суперлигаш

Металург 2 е нов Суперлигаш

Екипата на Металург 2 го освои првото место во Првата машка ракометна лига за сезоната 2018/19, со што обезбеди директен пласман во Суперлигата за наредната сезона. Во последното коло од Првата лига, Металург 2 славеше на гостински терен кај Вардар Неготино со 24-32, осигурувајќи ја првата позиција на табелата.

ГРК Борец го заврши овогодинешниот суперлигашки Плеј аут на последното место, со што наредната сезона ќе се натпреварува во Првата машка лига.

Екипите на Јуниор К.В. и Работнички во меѓусебна пресметка ќе се борат за второто место кое носи бараж натпревар со екипата на Прилеп за пласман во Супер лигата.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како