Машката сениорска репрезентација е дел од вториот шешир за претстојното извлекување на групите за Men’s EHF EURO 2026

Машката сениорска репрезентација е дел од вториот шешир за претстојното извлекување на групите за Men’s EHF EURO 2026

Машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија е дел од вториот шешир на извлекувањето на квалификациските групи за пласман на Men’s EHF EURO 2026 во Данска , Шведска и Норвешка.

Во квалификациите за пласман на Men’s EHF EURO 2026 ќе учестуваат 32 репрезентации, а 20 репрезентации ќе обезбедат учество на Men’s EHF EURO 2026.

Пласирани репрезентации на Men’s EHF EURO 2026 се Данска, Шведска и Норвешка (организатори на ЕП) и шампионот од претходното Европско Првенство селекцијата на Франција.

ЕХФ Квалификациите за ЕУРО 2026 ќе се играат во 8 групи по 4 екипи; прво и второ рангираниот тим од секоја група како и 4-те најдобри третопласирани екипи ќе се квалификуваат на завршниот турнир.

Репрезентациите се поделени во четири шешири според соодветните машки национални тимови на ЕХФ рангирање:

Шешир 1: Германија, Шпанија, Унгарија, Хрватска, Исланд, Словенија, Португалија, Холандија

Шешир 2: Австрја, Црна Гора, Србија, Полска, Чешка, Македонија, Фарски Острови, Грција

Шешир 3: Босна и Херцеговина, Словачка, Белгија, Швајцарија, Романија, Литванија, Украина, Италија

Шешир 4: Финска, Израел, Естонија, Грузија, Турција, Луксембург, Косово, Латвија

Извлекувањето ќе се оддржи на 21.03.2024 во 18:30 часот во Копенхаген.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани, Согласно член  32, 34, 35, 38, од Статутот на Ракометната Федерација на