Македонија во група со Норвешка, Аргентина и Холандина на 28th IHF Men’s World Championship POL/SWE

Македонија во група со Норвешка, Аргентина и Холандина на 28th IHF Men’s World Championship POL/SWE

Денес во Катовице во Полска се оддржа извлекувањето на групите за претстојното 28th IHF Men’s World Championship POL/SWE кое ќе се оддржи во период од 12 до 29 Јануари 2023 година.

Сениорската машка репрезентација беше дел од вториот шешир за извлекувањето и ќе биде дел од групата Ф заедно со Норвешка, Аргентина и Холандија на 28th IHF Men’s World Championship POL/SWE.

Трите најдобро пласирани репрезентации од групите продолжуваат во главната рунда, а групата Ф вкрстува со група Е во која се репрезентациите на Србија, Германија, Катар и 5-то пласираната екипа од Афричкиот Шампионат.

Распоредот и термнинте на натпреварите е следен:

13.01.2023 Македонија – Норвешка 20:30 часот

15.01.2023 Македонија – Холандија 20:30 часот

17.01.2023 Македонија – Аргентина 20:30 часот

Натпреварите од групата Ф ќе се оддираат во Катовице, Полска во “Таурон” Арена.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за