Македонија го заврши настапот на ЕП

Македонија го заврши настапот на ЕП

Македонија го заврши настапот на ЕП по првата фаза со пораз во последното коло од прелиминарната рунда од домаќинот Австрија.

Последната битка беше на се или ништо, овој пат, за жал се враќаме назад. Не недостасуваше мотив, желба и борбеност, но не ги искористивме шансите што ни се укажаа и што ги создадовме во текот на натпреваот. Австрија поведе со 4-1 по пет минути игра, но се врати македонскиот тим со три гола по ред се врати во игра и во 8 минута беше 4-4, а уште имавме и напад за водство.EHF EURO 2020 (rakomet) Makedonija-Avstrija 14.01.2020-6931

Потоа почна падот, две промашувања ја однесоа Австрија до водство од 8-6, но намаливме на 7-8, а потоа најдобриот австриски ракометарр Никола Билик ја преземе одговорноста во свои раце и донесе водство на Австрија од 10-7. По ова се играше гол за гол, а и среќата ни го заврте грбот, па трите следни гола во мрежата на македонскиот голман беа буквално низ иглени уши. Но, се уште беавме во игра до 24 минута намаливме на 10-13.

Потоа следеа серија на наши грешки, одбраната беше слаба и Австрија поведе со 18-10. До крајот на полувремето, само ублаживме на 18-12. Ништо подобро не беше ни второто полувреме. Австрија во 42 минута водеше и со 10 гола разлика (26-16 ) Во финишот Македонија успеа да го убалжи поразот и на крајот првенството го заврши на 15 место.

EHF EURO 2020 (rakomet) Makedonija-Avstrija 14.01.2020-7130

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести