Македонија го освои Трофеј Карпати

Македонија го освои Трофеј Карпати

Сениорската репрезентација на Македонија со победата против Романија, го освои Трофеј Карпати во Букурешт, Романија.

Нашата сениорска репрезентација во полуфиналето го совлада Алжир со резултат 25-24, на полувреме (15-9). Вториот полуфинален натпревар помеѓу Холандија и Романија заврши во корист на Романија.

Почетокот на натпреварот помеѓу Македнија и Алжир започна изедначено, се до 18-тата минута кога Македонија го имаше и најголемото водство од три погодоци (8-5). До крај на полувремето Македонија ја зголеми предноста и на полувреме имавме предност од 15 -09.

Второт полувреме му припадна на Алжир, наметна добра и цврста игра во одбрана и беа посигурни во нападот, но сепак не успеаа да дојдат до триумф. На крај Македонија славеше пласман во финале, а конечниот резултат беше 25-24. Танкоски беше најефикасен ракометар со 8 постигнати погодоци.

Во финалето се сретнаа репрезентациите на Македонија и Романија, натпреварот започна во корист на Роминаја, поведе со 2-0. До крај на полувремето се играше доста изедначен натпревар, за на полувреме резултатот да биде 12-10 за Романија.

Нашата репрезентација во второт полувреме одигра многу подобро и во одбраната и во нападот и во 37-мата минута го изедначи резултатот 14-14. Сениорите со истото темпо и игра одиграа до крајот на натпреварот и на крај славеа победа со конечни 24-20. Најефикасен ракометар беше Марио Танкоски со 8 постигнати погодоци.

По завршување на финалето се одржа кратка церемонија во која Марио Танкоски беше прогласен за најдобар играч на турнирот, а Никола Митревски беше прогласен за најдобар голман на турнирот.

viber_image_2019-12-29_19-06-17 viber_image_2019-12-29_19-03-02

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за