Кадетите шестопласирани на меѓународниот турнир во Бугојно

Кадетите шестопласирани на меѓународниот турнир во Бугојно

Кадетската репрезентација на Македонија се пласираше на шестото место на силниот меѓународен турнир што во текот на изминатите четири дена се одигра во Бугојно, Босна и Херцеговина.

Избраниците на Никола Матлиевски и Кристијан Грчевски остварија две победи и три порази во вкупно петте одиграни средби. Во групната фаза, Македонија ја совлада домашната селекција на Босна и Херцеговина, а доживеа порази од подоцна финалистите на турнирот, Словенија и Полска.

Во натпреварите за конечен пласман во кои разигруваа со репрезентациите од другата група, нашите ракометари најпрво го победија Катар, а на крајот загубија од селекцијата на Швајцарија за конечен пласман на шестата позиција.

Резултати:

Македонија – Полска 22-25 (8-10)
Петковски, Кизиќ, Василевски, Димитровски 2, Атанасовски, Кукуловски 1, Стојановски, Димитриоски 4, Петровски 7, Крстески, Јагуриновски 5, Серафимов, Ѓошевски, Арсеновски 3, Атанасовски, Шулевски

Македонија – Словенија 23-32 (9-16)
Петковски, Кизиќ, Василевски, Димитровски, Атанасовски, Кукуловски 4, Стојановски 1, Димитриоски 9, Петровски 3, Крстески 2, Јагуриновски, Серафимов, Ѓошевски 1, Арсеновски 3, Атанасовски, Шулевски

Македонија – Босна и Херцеговина 33-29 (19-17)
Петковски, Кизиќ, Василевски 1, Димитровски 2, Атанасовски, Кукуловски 5, Стојановски, Димитриоски 12, Крстески 7, Јагуриновски 1, Серафимов, Ѓошевски 3, Арсеновски 2, Атанасовски, Шулевски

Македонија – Катар 38-20 (18-13)
Петковски, Кизиќ, Василевски, Димитровски 9, Атанасовски 1, Кукуловски 1, Стојановски, Димитриоски 6, Петровски 3, Крстески 5, Јагуриновски 7, Серафимов, Ѓошевски 2, Арсеновски 1, Атанасовски 1, Шулевски 2

Македонија – Швајцарија 20-38 (10-18)
Петковски, Кизиќ, Василевски, Димитровски 1, Атанасовски, Кукуловски, Стојановски 1, Димитриоски, Петровски 4, Крстески 6, Јагуриновски 5, Серафимов, Ѓошевски 1, Арсеновски 1, Атанасовски 1, Шулевски

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за