Кадетите подобри и од Швајцарија за прво место во групата и полуфинале на ЕХФ Шампионатот

Кадетите подобри и од Швајцарија за прво место во групата и полуфинале на ЕХФ Шампионатот

Со нова одлична партија, нашите репрезентативци до 18 години стигнаа и до четвртата победа од исто толку натпревари на ЕХФ Шампионатот, со што не само што го осигураа пласманот во полуфиналето, туку го осигураа и првото место во Групата А.

Уште од самиот почеток на натпреварот избраниците на Данило Брестовац ги контролираа случувањата на теренот, а одличната игра во одбраната на Швајцарците им дозволи само 9 постигнати голови пред самиот крај на првото полувреме. Во самата завршница од полувремето Швајцарија постигна три гола, сепак и нашите репрезентативци знаеја да вратат, па на пауза се замина со 15-12 за Македонија.

Продолжи добрата игра на нашиот тим и во второто полувреме, кога успеавме да се одлепиме и на пет голови разлика, но потоа следуваше период во кој направивме неколку грешки во серија што донесоа лесни голови од контра напади за противникот, па Швајцарија постигна 6 голови во низа и во еден момент дојде и до два гола предност (23-21). Сепак, успеа Брестовац повторно да ја консолидира играта на нашиот тим, Кизиќ беше одличен на голот во моментите кога најмногу требаше, а на Серафимов и Симоновски, во нападот им помогнаа и Каковски и Ѓорѓиев, со што Македонија направи нов пресврт и поведе со 32-30. Добрата одбрана на нашиот тим продолжи и во клучните моменти во самата завршница, па Швајцарија постигна само уште еден гол, за конечен триумф на Македонија од 32-31.

Мартин Серафимов со 10 голови беше прв стрелец во нашиот тим, Симоновски и Каковски постигнаа по 5 голови, Ѓорѓиев додаде 4, по 3 гола реализираа Џигероски и Костески, додека два погодоци имаше Дарко Кондев. Марко Кизиќ го заврши натпреварот со 12 одбрани за нашата репрезентација.

Со оваа четврта победа, нашата репрезентација останува единствена непоразена во групата со веќе осигурано прво место, на коло до крајот. Во последниот меч од групата се среќаваме со Естонија во четврток, сепак тој натпревар нема никакво резултатско значење, со тоа што Македонија го осигура своето место во полуфиналето и ќе го очекува второпласираниот тим од другата група. Полуфиналните средби се предвидени за сабота.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

ИНФОРМАЦИЈА

Почитувани, Женската сениорска национална селекција , во рамки на квалификацискиот циклус Women’s EHF EURO 2024