Јуниорите против Србија во борба за пласман од 13 до 16 место на ЕП

Јуниорите против Србија во борба за пласман од 13 до 16 место на ЕП

Јуниорската репрезентација на Македонија (до 20 години) по поразите од Шведска и Унгарија во втората фаза од Европското Првенство што се игра во Данска, во петок ќе разигрува против селекцијата на Србија за дефинирање на пласманот на ЕП.

Македонија ја заврши втората фаза на четвртата позиција во групата, по што ќе се сретне со третопласираната селекција од другата група за пласман – селекцијата на Србија. Натпреварот против Србија ќе се одигра во петок од 13:00 часот, а победникот во сабота ќе игра против подобриот од мечот Шведска – Русија за 13-та позиција на ЕП. Поразените две селекции од овие два натпревари, во сабота ќе играат за пласман на 15-та позиција.

Европското Првенство до 20 години во Данска завршува во недела, а нашата репрезентација во понеделник рано изутрина се враќа за Скопје.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Информација

Во рамки на IHF Неделата за едукација на ракометни тренери и ракометни судии, во организација на International

Тренер/Селекторот на женската кадетска ракометна репрезентација Јулијана Дамчевска го објавува списокот на повикани ракометарки за претстојното WOMEN’S 19 EHF EURO

Тренер/Селекторот на женската кадетска ракометна репрезентација, г-ѓа Јулијана Дамчевска го објавува списокот на

Информација

Почитувани, Ве известуваме, во делот на спроведување на програмските активности, а согласно член 35