РК Бутел Скопје е шампион во кадетска машка лига за сезона 2021/2022

РК Бутел Скопје е шампион во кадетска машка лига за сезона 2021/2022

Денес во Охрид во салата Билјанини извори се одиграа полуфиналните и финалните натпревари. Екипи кои учествуваа во кадетскиот машки Ф4 беа екипите на РК Пролет 62, РК Алкалоид, РК Бутел Скопје и ГРК Охрид.

Кадетскиот машки Ф4 започна со полуфиналниот натпревар помеѓу ГРК Охрид и РК Бутел Скопје. Екипата на РК Бутел Скопје беше поуспешна во овој натпревар и славеше со резултат 24:33, на полувреме 11:14.

Вториот полуфинален натпревар беше помеѓу екипите на РК Алкалоид и РК Пролет 62. Натпреварот заврши нерешено во регуларниот дел 31:31, а екипата на РК Пролет 62 промаши пенал во последните секунди од натпреварот. резултатот на полувреме беше 18:11. По изведувањето на пенали, поуспешна беше екипата на РК Алкалоид, 3:1 беше резултатот по изведените пенали.

Натпреварот за 3-то место се одигра помеѓу екипите на РК Пролет 62 и ГРК Охрид. Натпреварот заврши нерешено во регуларниот дел 40:40, а домаќините изедначувачкиот погодок го постигаа од слободен удар во последната секунда од натпреварот, на полувреме резултатот беше 18:21. По изведувањето на пенали, поуспешна беше екипата на ГРК Охрид, 5:6 беше резултатот по изведените пенали.

Во финалето се сретнаа екипите на РК Бутел Скопје и РК Алкалоид. Екипата на РК Бутел Скопје беше поуспешна во финалниот натпревар со резултат 22:20, на полувреме резултатот беше 09:11 во корист на РК Алкалоид.

Конечен пласман:
1. РК БУТЕЛ СКОПЈЕ
2. РК АЛКАЛОИД
3. ГРК ОХРИД
4. РК ПРОЛЕТ 62

По завршување на натпрварот беа доделени и индивидуалните признаниа:

МВП
Петар Цветковски – РК БУТЕЛ СКОПЈЕ
Најдобар стрелец
Славчо Шулевски – ГРК ОХРИД
Најдобар голман
Наум Симјановски – РК БУТЕЛ СКОПЈЕ

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како