Македонија против Франција, Германија и Швајцарија на Men’s EHF EURO 2024

Македонија против Франција, Германија и Швајцарија на Men’s EHF EURO 2024

Сениорската машка ракометна репрезентација во периодот од 10 до 28 Јануари ќе настапи на Европско првенство во Германија, а денеска на извлекувањето во Дизелдорф – Германија ги доби противниците групната фаза.

Македонија се најде во Групата А, заедно со селекциите на Германија, Франција и Швајцарија , во ситуација каде двете најдобро-пласирани селекции од групата обезбедуваат учество во понатамошната фаза на ЕП.

Европско првенство, Унгарија и Словачка (13.01 – 30.01.2022):

Група A: Франција, Германија, Македонија, Швајцарија

Група Б: Шпанија, Австрија, Хрватска, Романија

Група Ц: Исланд, Унгарија, Србија, Црна Гора

Група Д: Норвешка, Словенија, Полска, Фарски Острови

Група Е: Шведска, Холандија, Босна и Хецеговина, Грузија

Група Ф: Данска, Португалија, Чешка, Грција

Распоред на натпревари на сениорската репрезентација на Македонија:

10.01 18:00 часот Македонија – Франција, натпреварот ќе се оддигра на ” Меркур Шпил Арена” во Дизелдорф

14.01 20:30 часот Македонија – Германија, натпреварот ќе се оддигра на “Мерцедес Бенц Арена” во Берлин

16.01 18:00 часот Македонија – Швајцарија , натпреварот ќе се оддигра на “Мерцедес Бенц Арена” во Берлин

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани, Ве известуваме, во делот на спроведување на програмските активности, а согласно член

Информација

Почитувани, Ве известуваме, во делот на спроведување на програмските активности, а согласно член