Сениорите со победа против Јужна Кореја го заврши учеството на Мундијалот

Сениорите со победа против Јужна Кореја го заврши учеството на Мундијалот

Сениорската машка репрезентација на Македонија со победа против репрезентацијата на Јужна Кореја заврши со учеството на 28-то издание на Мундијалот што се одржува во Шведска и Полска.

По остварената победа против Јужна Кореа (рез. 33:36), сениорите се пласираа на 27-та позиција на Мундијалот.

оведните десетина минути од натпреварот се играше израмнето, со повеќе нереализирани шутеви од двете страни. Како се развиваше мечот, Македонија ја преземаше контролата и поведе со 06-11 по петнаесет минути игра, но потоа ракометарите на Кореја со брз и атрактивен ракомет влегоа во серија и успеаа да се вратат во натпреварот. Погодоци постигнуваа Ким и Џин, а резулатот на семафорот беше 11:13. Следеа неколку неуспешни напади на нашата репрезентација, а ракометарите на Кореја ја користеа нашата неефикасност. На полувреме се замина со резултат 19:20 за Македонија.

Следеше многу интересен натпревар во второто полувреме, нашата селекција започна со два брзи погодоци преку Ѓоргиев и Талески, но ракометарите на Кореја не се предадоа по седум минути игра во второто полувреме стигнаа до нерешен резултат 23:23. Се играше егал натпревар, а ракометарите на Кореја во четириесет и третата минута го запишаа и првото водство на натпреварот 27:26, но до крајот ракометарите на Македонија, преку Петар Атанасијевич кој постигна 4 погодоци по ред успеаа да стигнат до предост од два гола. Средбата за конечен пласман на 27-та позиција на Мундијалот заврши со победа на Македонија со резултат 33:36.

Филип Кузмановски беше најефикасен за нашата селекција со осум погодоци, следеше Костески со шест погодоци, а пет постигна Мартин Серафимов.

Следни натпревари за селекцијата на Македонија се против Португалија во квалификациите за ЕП 2024 во Германија.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за