Сениорите со две победи во пријателски средби

Сениорите со две победи во пријателски средби

Сениорската машка репрезентација во подготвителниот период за настап на Европското првенство во Германија оддигра два пријателски средби со репрезентацијата на Грција.

И на двете оддиграни средби славеше нашата сениорска селекција, односно првиот натпревар кој беше од отворен карактер и се оддигра во СЦ Борис Трајковски, крајниот резултат на натпреварот беше 33:30 за Македонија.

Вториот натпревар беше од затворен карактер исто така се оддигра во СЦ Борис Трајковски, а нашата селекција со погодок од пенал во последните секунди од средбата славеше победа против селекцијата на Грција. Пеналот беше реализиран од Никола Костески. Крајниот резултат на натпреварот беше 29:28.

За машката сениорска селекција следи настапот на EHF EURO 2024 во Германија , а нашата репрезентација е дел од групата заедно со репрезентациите на Германија , Франција и Швајцарија.

Настапот на EHF EURO 2024 за нашата репрезентација започнува на 10.01 против Франција , натпреварот ќе се оддигра на фудбалскиот стадион „Меркур Шпил Арената“.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

ИНФОРМАЦИЈА

Почитувани, Женската сениорска национална селекција , во рамки на квалификацискиот циклус Women’s EHF EURO 2024