РК Вардар ја одбрани шампионската титула во Македонија

РК Вардар ја одбрани шампионската титула во Македонија

Со победа над ГРК Борец од 36-28 во последниот натпревар од Плеј Оф натпреварувањето, освојувачот на европската Лига на шампиони ја одбрани титулата и во домашното првенство, со што се стави точка на натпреварувачката сезона 2016/17 во домашните лиги.

По завршувањето на средбата во Велес, избраниците на Раул Гонзалез на церемонија во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје ги примија медалите и пехарот, кој ја комплетираше најуспешната сезона на вардарци досега, со четири трофеи од сите четири натпреварувања во кои учествуваа – Македонското Првенство, Македонскиот Куп, Лигата на шампиони на Европа и СЕХА лигата.

На церемонијата што се одржа пред голем број навивачи на клубот, пехарот и медалите ги доделија Претседателот на Ракометната Федерација на Македонија, Живко Мукаетов и Генералниот Секретар, Филип Милошевски. Покрај пехарот и медалите, на вардарци им беше доделена и врамена плакета за овековечување на моментот кој го обележува најголемиот успех во историјата на македонскиот машки клупски ракомет – победата во финалето од Лигата на шампионите.

Фото: Денис Дуковски, РК Вардар

18891801_10155806529785348_1974555512233029070_o 18922511_10155806531200348_4440432432335505038_o18891729_10155806531335348_2945571642633921987_o 18953262_10155806528165348_7053098130362794116_o18891455_10155806528640348_4207917440330384864_o

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како