РК Аеродром е шампион во пионерска машка лига за натпреварувачка сезона 2022/23

РК Аеродром е шампион во пионерска машка лига за натпреварувачка сезона 2022/23

Вечерва во финалето на пионерската машка лига екипата на РК Аеродром го совлада РК Голден Арт КЛ7 со резултат 21:20, а во натпреварот за трето место РК Еурофарм Пелистер го совлада МРК Куманово со резултат 17:28.

КОНЕЧЕН ПЛАСМАН:

1. РК Аеродром

2. РК Голден Арт КЛ7

3. РК Еурофарм Пелистер

4. МРК Куманово

По завршување на финалниот натпреварот се оддржа церемонија за доделување на пехарот и медалите за екипите, кои беа доделени од градоначалникот на Аеродром, Г-дин Тимчо Муцунски.

По завршувањето на церемониата беа доделени и индивидуалните признаниа:

МВП на Ф4 Турнирот – Милош Стојановиќ – РК Аеродром

Најдобар Стрелец – Стефан Ѓоргиевски – РК Еурофарм Пелистер

Најдобар Голман – Марко Антоновски – РК Аеродром

ALL STAR TEAM:

Голман: Лука Коцевски – РК Голден АРТ КЛ7

Лево Крило – Марин Деспотовски – РК Голден АРТ КЛ7

Среден Бек – Матеј Бојаџиски – РК Аеродром

Десен Бек – Горазд Дамчевски – РК Голден АРТ КЛ7

Лев Бек – Борјан Благоев – РК Аеродром

Десно Крило – Андреј Георгиев – РК Еурофарм Пелистер

Пикер – Христијан Вуљичевски – МРК Куманово

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

ИНФОРМАЦИЈА

Почитувани, Женската сениорска национална селекција , во рамки на квалификацискиот циклус Women’s EHF EURO 2024