Резултати: Осминафинале Куп на Македонија мажи

Резултати: Осминафинале Куп на Македонија мажи

Викендов се одиграа четирите осминафинални групи од Купот на Македонија во машка конкуренција, по што познати се четирите екипи од Првата лига што ќе им се придружат на Суперлигашите во четвртфиналната групна фаза.

Резултати, Осминафинални групи – Куп на Македонија 2017:

Група 1
Полуфинале: ГРК Тиквеш – Партизан 40-25 (22-12)
Финале: Младост – ГРК Тиквеш 33-28 (16-14) – Записник од натпреварот

Група 2
Полуфинале: Текстилец – Куманово 27-22 (14-10)
Финале: Вардар 2 – Текстилец 31-23 (17-10) – Записник од натпреварот

Група 3
Полуфинале: Риниа М – Спартак 33-41 (17-16)
Финале: Македонија ЃП – Спартак 22-21 (11-13) – Записник од натпреварот

Група 4
Финале: Струга – Преспа 33-32 (29-29) (10-14) – Записник од натпреварот

Младост, Вардар 2, Македонија ЃП и Струга се квалификуваа во четвртфиналната групна фаза од Купот. Дикретен пласман во четвртфиналната групна фаза, како Суперлигаши, обезбедија Вардар, Металург, Охрид, Пелистер, Еурофарм Работник, ГРК Борец, Прилеп, Радовиш, Пролет, Металург 2, Вардар Јуниор и Работнички.

Четвртфиналната групна фаза ќе се одигра на 22 и 23 април 2017 година.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Тренер/Селекторот на женската кадетска ракометна репрезентација Јулијана Дамчевска го објавува списокот на повикани ракометарки за претстојното WOMEN’S 19 EHF EURO

Тренер/Селекторот на женската кадетска ракометна репрезентација, г-ѓа Јулијана Дамчевска го објавува списокот на

Информација

Почитувани, Ве известуваме, во делот на спроведување на програмските активности, а согласно член 35