Прв пораз на Македонија на ЕП 2018

Прв пораз на Македонија на ЕП 2018

Селекцијата на Шпанија и го нанесе првиот пораз на нашата сениорска машка репрезентација на Европското Првенство во Хрватска. Шпанците водеа во текот на целата средба и славеа триумф од 31-20 за старт на втората фаза во Вараждин.

Неколкуте грешки на почетокот на натпреварот и повредата на капитенот Кирил Лазаров, рано и донесоа високо водство на Шпанија, кое европските вице-шампиони до крајот знаеја како да го задржат и да стигнат до заслужена победа. Македонија по 10 минути од натпреварот губеше со 6-1, а разликата до крајот на првото полувреме постојано се зголемуваше за на пауза да се замине со 15-6 за Шпанија. Селекторот Раул Гонзалез шанса на паркетот им даде на сите ракометари во продолжението, чувајќи ги силите на нашата репрезентација за следните натпревари од групата против Чешка и Данска. И покрај тоа што голманите на нашата селекција беа одлични на голот, Македонија не доби можност за резултатско враќање и во мирната завршница Шпанија славеше со конечни 31-20.

Дејан Манасков и Стојанче Стоилов со по 4 погодоци го завршија мечот како најдобри стрелци во нашиот тим, Филип Талески додаде три гола, а Кузмановски, Поповски и Велковски, кој ги одигра своите први минути на ЕП, постигнаа по 2 гола. Стрелци на по еден погодок беа Прибак, Георгиевски и Кирил Лазаров. Никола Митревски оствари 14 одбрани од вкупно 30 шутеви на неговиот гол, додека Борко Ристовски во првото полувреме стигна до 7 одбрани.

И покрај поразот, Македонија ги задржува шансите за висок пласман на Европското Првенство, во очекување на последните две средби од групата против Чешка и Данска. Следува слободен ден за нашата селекција пред натпреварот со Чешка на 23 јануари.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како