Пораз од Црна Гора во вториот натпревар на ЕП

Пораз од Црна Гора во вториот натпревар на ЕП

Македонската ракометна репрезентација ги загуби шансите за пласман во главната фаза на Европското првенството по вечерашниот пораз од 28-24 од Црна Гора во рамки на 2.коло од Групата А.
Нашите ракометари лошо го отворија натпреварот и никако не можеа да се вратат во игра ниту пак да ја повторат играта од претходната пресметка со Словенија.


Тргнавме со негатива од 0-4 и 1-5. Црногорците одржуваа предност од три до четири голови разлика, а во 15-тата минута од натпреварот го имаа и најголемото водство од пет погодци разлика. Со поогранизирана и поцврста игра во одбраната ракометарите успеаа да го намалат водствот на противникот за -1 или 16-17, и со тој резултат се замина на полувреме.
Само еднаш го израмнивме резултатот на 17-17 на стартот на вториот дел, а потоа повторно нашиот ривал го контролираше натпреварот до самиот крај. Многуте технички грешки придонесоа за втор пораз на континенталниот турнир, овој пат од 24-28.


Мартин Велковски со шест погодици беше најефикасен во нашиот табор, Цветан Кузманоски имаше пет, Филип Кузмановски и Мартин Серафимов по три гола, два пати во листата на стрелците се запишаа Филип Миркуловски и Жарко Пешевски.
Никола Митревски на голот имаше 10 интервенции, додека Мартин Томовски собра пет одбрани.

Во понеделник го играме последниот натпревар во групата против реперзентацијата на Данска.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести