Пораз и победа за кадетите во Main Round на 2023 IHF Men’s Youth World Championship

Пораз и победа за кадетите во Main Round на 2023 IHF Men’s Youth World Championship

Кадетска машка репрезентација на Македонија запиша пораз и победа во Main Round на 2023 IHF Men’s Youth World Championship во Хрваткса.

Нашта кадетска репрезентација во Main Round фазата од 2023 IHF Men’s Youth World Championship беше дел од групата 3 заедно со репрезентациите на Данска, Австрија и Норвешка.

Во оваа фаза од Мундијалот нашата репрезентација оддигра два натпревара против Данска и Австрија. Во првиот натпревар оддигран против селекцијата на Данска запишавме пораз со резултат 37:30.

Во вториот натпревар оддигра на 08.08 против репрезентацијата на Австрија запишавме победа со резултат 29:22.

За кадетите следи натпревар против репрезентацијата на Унгарија за конечен пласман на 2023 IHF Men’s Youth World Championship.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани, Ве известуваме дека Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член